الگوی بهتر برای ارتباط دولت و اصلاح‌ طلبان – دانلود پروژه رایگان

ارسال شده توسط

داریوش قنبری در روزنامه اعتماد نوشت: حفظ و تقویت ارتباط بین اصلاح‌طلبان و دولت آقای روحانی مساله بسیار مهمی است
همچنین سبب می‌شود تا نظارتی بر عملکرد منتخبین صورت بگیرد. خوب است که چنین چیزی تبدیل به یک رویه شود و ارتباط منتخبین و حامیان بهتر و قاعده مند‌تر شود. در این خصوص شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان به عنوان نهاد بالادستی نقش مهمی را می‌تواند ایفا کند. به هر حال این شورا از ابتدای تاسیس تا امروز سعی در رفع نواقص و ایرادات خود داشته است و آسیب‌شناسی در غالب آن صورت گرفته است. بنابراین خوب است که در خصوص ارتباط اصلاح‌طلبان با دولت و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر نیز برنامه‌ریزی صورت بگیرد.

ارتباط اصلاح‌طلبان و دولت باید بر اساس الگوی بهتری دنبال شود. الگوی فعلی این ارتباط ناقص است و ارتباط مناسبی که شایسته طرفین باشد، وجود ندارد. خوب است که در چارچوب شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که متشکل از احزاب و شخصیت‌های حقیقی و مطرح این جریان سیاسی است، این ارتباط را سازمان داد. به هر حال انتظار می‌رود که این نهاد وحدت بخش اصلاح‌طلبان هیاتی را برای ارتباط بهتر با دولت تعیین کند و به طور مداوم و منظم جلساتی را با رییس‌جمهور و شخصیت‌های دولتی داشته باشد.

مردم در هر انتخابات بر اساس عملکرد دو جریان سیاسی قضاوت می‌کنند. اینکه چقدر شعارهای مطرح شده از سوی آقای روحانی برآورده شده است، اهمیت پیدا می‌کند. امروز همه باید جوابگوی عملکرد خود باشیم. امید است که این ضرورت درک شود و در مسیری حرکت کنیم که در تعامل با یکدیگر مجموعه بتواند عملکرد قابل قبولی را برای مردم به جای بگذارد.

آقای روحانی برای موفقیتش نیاز به تداوم ارتباط با اصلاح‌طلبان دارد. اصلاح‌طلبان نیز باید ارتباط‌شان را با دولت تقویت کنند چرا که مسوولیت موفقیت و شکست آقای روحانی به دلیل حمایت جریان اصلاحات تاحدی بر دوش این جریان سیاسی نیز خواهد بود. هر مشکلی برای دولت پیش بیاید، مشکلی پیش پای اصلاح‌طلبان است.

اگر دولت موفق نشود تا به شعارهایش جامه عمل بپوشاند، عدم موفقیتش به پای اصلاح‌طلبان ثبت خواهد شد. همکاری و همراهی جریان اصلاحات با دولت از این رو باید زیاد باشد. همچنین از نظر این جریان سیاسی تداوم مشی و تفکر دولت کنونی برای آینده نیز لازم است و آنها برای تدوام تفکر اعتدالی در آینده نیز باید برنامه داشته باشند. در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال ٩٨ و ریاست‌جمهوری در سال ١٤٠٠ باید تلاش شود تا بیشترین رضایتمندی را در بین مردم نسبت به دولت و جریان اصلاحات ایجاد شود.

اگر فراکسیون امید به نحو شایسته‌ای با بدنه سیاسی و اجتماعی خود یعنی شورای عالی سیاستگذاری و جامعه ارتباط برقرار کند، شاید بخشی از مشکلات این فراکسیون از بین می‌رود. در این صورت می‌توانستیم شاهد فعال بودن بهتر این فراکسیون باشیم. در مجموع ارتباط با منتخبین در مقطع خاصی و آن هم انتخابات رویه درستی نیست و تداوم آن در طول فعالیت و مسوولیت افراد در قوای مختلف می‌تواند کارآمدی آنها را نیز افزایش دهد. در این صورت خرد جمعی جریان اصلاحات پشتوانه فرد قرار می‌گیرد.

این هیات می‌تواند خوراک فکری برای دولت داشته باشد و به دولت برای بهتر اداره شدن کشور، مشورت دهد. ارتباط منتخبین و حامیان نباید صرفا به زمان انتخابات خلاصه شود، بلکه باید همیشگی و مداوم باشد. البته این موضوع در مورد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز صدق می‌کند. امروز می‌بینیم که ارتباط مناسبی بین فراکسیون امید و اصلاح‌طلبان وجود ندارد. در حالی که باید توجه داشت که فراکسیون امید با حمایت و کار جمعی اصلاح‌طلبان رای آورد. اگر الان ایراد و اشکالی وجود دارد، به نبود ارتباط با جریان اصلاحات بازمی‌گردد. خرد جمعی جریان اصلاحات می‌تواند به عنوان یک پشتوانه برای فراکسیون امید عمل کند. از سویی می‌بینیم که منتخبین ارتباط‌شان را با اصلاح‌طلبان قطع کرده‌اند و این موضوع باعث شده که منتخبین وضعیت انفعالی پیدا کنند.

داریوش قنبری در روزنامه اعتماد نوشت: حفظ و تقویت ارتباط بین اصلاح‌طلبان و دولت آقای روحانی مساله بسیار مهمی است. فایده این ارتباط برای هر دو طرف جایگاه ویژه‌ای دارد. به هر حال پایگاه حمایتی آقای روحانی در هر دو دوره از انتخابات اصلاح‌طلبان بوده‌اند و این نقش حمایتی تنها محدود به زمان انتخابات نیز نبوده است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *